Sapanca doğal güzellikleri ile muhteşem göl manzarasına sahip , dört mevsim gidebileceğiniz bir tatil merkezidir. Gezilecek yerleri, yapılacak bir çok aktiviteleri vardır. Hafta sonu ve günübirlik turlar ile sapancayı keşfetmek doğal güzelliklerini görmek isteyenler için farklı bir tecrübe olacaktır. Deniz seviyesinden 33 metre yükseklikte yer alan ve 16 km uzunluğa sahip olan Sapanca Gölü bölgenin en meşhur yeri olsa da burada gezip görebileceğiniz daha pek çok yer var. Sapancada “Kano, Trekking, Atv Safari, Kamp” farklı aktiviteler mevcuttur.

Uzunluğu 16 km olan Sapanca Gölü, İzmit Körfezi’nin doğusunda yer almaktadır. Güneyinde en yüksek yer 1606 metreyi bulurken kuzeyindeki en yüksek yer 300 metredir.

Yapılan araştırmalarda aslında Sapanca Gölü’nün İzmit Körfezi’yle önceden bir bağlantısı varmış. Gölde bulunan kabuklu hayvanlar bu bilgiyi güçlendirmektedir. Belki de ilk bakıldığında İzmit Körfezi’nin devamı gibi düşünülmesi eskiden birleşik olmasından kaynaklanmaktadır.

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bulunan bu göl, yaz veya kış mevsiminde seyahat halinde olan insanların uğrak yerlerinden biridir. Gölde bulunan balıklar arasında; sazan, yayın, turna ve alabalık türleri vardır. Ayrıca Sapanca Gölü kaynağını dağlardan gelen kar sularından almaktadır. Coğrafi güzelliklerimizden sadece bir tanesi olan göl gezilip görülmeye değer bir yer. Şehir hayatının streslerinden ve kalabalığından uzaklaşmak istiyorsanız Sapanca Gölü’nü ziyaret etmek size huzur verecektir.

Tavsiye Edilen Yazılar