Soğucak Yaylası, Sakarya’ya bağlı Sapanca ilçesinin, deniz seviyesinden yaklaşık 1100 metre yüksekliğe sahip, 900 dönümlük alanda ve ilçe merkezine 17 km mesafede yer alan doğa harikası bir yayladır.

Sapanca’nın Soğucak Yaylası, bölgedeki diğer yaylalarda olduğu gibi yaylacık faaliyetlerin az görüldüğü yerlerden. Yöre insanının farklı ekonomik arayışlara yönelmesiyle birlikte yaylacılıktan vazgeçilmiş. Fakat buna rağmen henüz beton evlere yenik düşmeyen bölgede yayla evleri görmek, bol oksijen almak, gökyüzünün ve yemyeşil yeryüzünün keyfini çıkartmak mümkün. Ayrıca bölgede gürül gürül akan çok sayıda dere ve su kaynağı olması, her yanını keşfetme isteği uyandırıyor ziyaretçilerde.

Sapanca merkeze yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta olan yaylaya trekking yaparak da ulaşmak mümkün. Fakat ziyaretçiler genellikle yaylaya kadar araç ile gidip, bölgeye kamp kuruyorlar. Ardından etraftaki bir çok yürüyüş yolundan birine atıyorlar kendilerini.

Soğucak Yaylası’na giderken en dikkat çekici şeylerden biri, yol üzerinde çok sayıda arı kovanı olması. Bölgede yaygın olarak arıcılık yapılıyor. Ayrıca su kaynaklarından ve derelerden akan sular, bazı bölgelerde şelaleler oluşturuyor ve çok güzel manzaralar sunuyor.

Soğucak Yaylası, aynı zamanda şenlikleriyle öne çıkan turistik bir bölgedir. Yayla, en yoğun dönemini temmuz ayının ikinci haftasında yaşamaktadır. Her yıl temmuzun ikinci haftasında düzenlenen Soğucak Yayla Şenlikleri’ne yöre halkı ve çevre illerden gelen vatandaşlar katılmaktadır.

Bir panayır havasında geçen şenlikler, bir gün boyunca sürmektedir. Soğucak Yayla Şenlikleri kapsamında bisiklet ve at yarışları, kara kuşak güreş müsabakaları, folklor gösterileri ve sanatçıların katılımıyla halk konserleri düzenlenmektedir.

Tavsiye Edilen Yazılar